Jäta menüü vahele
16.10.2015

Rahvusteaduste auhind 2015

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida Fenno-Ugria ei uuenda.

Hõimurahvaste programm tunnustas rahvusteadlasi ja otsustas anda 2015. aastal hõimurahvaste programmi rahvusteaduste auhinna uurali rahvaste rahvusteaduste alase teadustöö kategoorias mari teadlasele Raissia Kudrjavtsevale venekeelse monograafia «Генезис и динамика поэтики марийского рассказа в контексте литератур народов Поволжья» (Mari lühiproosa poeetika genees ja dünaamika Volga-äärsete rahvaste kirjanduse kontekstis) eest.

Raissia Kudrjavtseva käsitleb mari novelli ajalugu naaberrahvaste kirjandusloo kontekstis. Tegu on väga soliidse teadusliku käsitlusega, mis on üles ehitatud tasakaalustatult, keskendudes nii üldistele mõjutustele ja arengutele kui ka tekstide süvatasandile. Käsitlemist leiavad lühiproosa süžeede allikad, žanri ja poeetika küsimused. Autor diskuteerib regionaalse kirjandusloo traditsioonilise väitega, et eksisteerib Volga ja Uurali piirkonna kirjanduse ajaloolis-kunstiline ühtsus (mis ületab keelelised, etnilised, religioossed ja esteetilised erinevused). Kudrjavtseva tõdeb, et taoliste lähenemiste probleemiks on olnud asjaolu, et eri rahvaste kirjanduste vahel on tuvastatud rohkem erinevusi kui sarnasusi. Seega on ühtsuse põhjendus viidud abstraktse printsiibi tasandile, milleks on ühine ajalooline saatus. Alternatiivne lähenemisviis, mida autor analüüsib, põhjendab rahvuslike kirjanduste eripära “kunstilis-esteetilise mentaalsuse” või “kultuuri ja tsivilisatsiooni tüübi” kaudu. R. Kudrjavtseva teostab võrdlevat analüüsi tasakaalustatult, tunnistades mõlema lähenemisviisi argumente.

Uurali keeltes avaldatud teadustöö kategoorias peeti rahvusteaduste auhinna vääriliseks mari teadlast Nadežda Fedossejevat mäemarikeelse uurimuse «Сӹлнӹшая шӹдӹрвлä. Кырык мары писательвлäн творческий портретӹштӹ» (Sõnakunstnikud. Mäemari kirjanike loomingulised portreed) eest.

Mäemari keeles välja antud kirjanike leksikon sisaldab 18 mäemari kirjaniku loomingu ülevaateid. Omakeelse teadustöö auhinnaga soovib hõimurahvaste programm õhutada uurali rahvaste teadlasi kirjutama teadustöid oma emakeeles.

Rahvusteaduste auhind anti välja neljandat korda, tunnustamaks viimase nelja aasta jooksul ilmunud uurali põlisrahvaste teadustöid. Kandideerida sai kahes kategoorias: uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö mistahes keeles ning mõnes uurali keeles avaldatud teadustöö mistahes erialal. Auhinna suurus mõlemas kategoorias oli 1250 eurot. Rahvusteaduste auhinnale kandideerisid mansi, udmurdi, mari ja vepsa teadlased – kokku 11 soome-ugri teadlast.

Hõimurahvaste programmi rahvusteaduste auhind kuulutati välja 16. oktoobril 2015 Tallinnas hõimupäevade rahvusvahelisel konverentsil “Soome-ugri (o)positsioon”.